$0
This 6" performance system includes heavy-duty 1/4" thick steel lower control arm crossmembers with an integrated front differential skid plate for protection and increased front suspension strength. This construction is designed to properly handle large tires on- and off-road. Fabtech extended-length ductile iron steering knuckles allow the use of 18", 20" or 22" wheels.
The system features Dirt Logic coilover dampers: Dirt Logic 2.5 Resi coilovers up front with cold-wound coil springs and Dirt Logic 2.25 units in the rear for aggressive off-road performance.
* Cannot use OEM wheels and tires. Does not fit standard cab models. Will not fit Raptor models.
| Note | Does not fit standard cab models |
| Note | Will not fit Raptor models |
| Lift Height, inch | 6" |
| Submodel | SuperCab, SuperCrew |
| Drive Type | 4WD |
| Brand | Fabtech |
| Note | Can not use OEM wheel and tire |
| Box Weight | 325 lbs |
| Box Length | 45 in |
| Box Width | 15 in |
| Box Height | 13 in |
|
Fitment
Show all |
2015||Ford||F-150, 2016||Ford||F-150, 2017||Ford||F-150, 2018||Ford||F-150, 2019||Ford||F-150, 2020||Ford||F-150
|
