$0
These 6" systems include heavy duty 1/4" thick steel lower control arm crossmembers with an integrated front differential skid plate for protection and increased front suspension strength. This construction helps properly handle large tires on and off road. Extended-length ductile iron steering knuckles allow use of 18", 20" or 22" wheels. The basic system includes front spacers that utilize the factory coilover shocks to retain the stock ride, while the rear uses monotube shocks.
*Not compatible with OEM wheels and tires. Does not fit standard cab models. Will not fit Raptor models.
| Note | Does not fit standard cab models |
| Note | Will not fit Raptor models |
| Lift Height, inch | 6" |
| Submodel | SuperCab, SuperCrew |
| Drive Type | 4WD |
| Brand | Fabtech |
| Note | Can not use OEM wheel and tire |
| Box Weight | 259 lbs |
| Box Length | 45 in |
| Box Width | 14 in |
| Box Height | 13 in |
|
Fitment
Show all |
2015||Ford||F-150, 2016||Ford||F-150, 2017||Ford||F-150, 2018||Ford||F-150, 2019||Ford||F-150, 2020||Ford||F-150
|
