$0
Fabtech 6" suspension systems include heavy-duty 1/4" thick steel lower control arm crossmembers with an integrated front differential skid plate for protection and increased front suspension strength. This construction is designed to properly handle large tires both on- and off-road.
Extended-length ductile iron steering knuckles allow use of 18", 20", or 22" wheels.
The basic system uses front coilover spacers to retain the factory coilover shocks and preserve the stock ride, while the rear is equipped with Fabtech Performance twin-tube shocks.
*Cannot use OEM wheel and tire. Does not fit standard cab models. Will not fit Raptor models.
| Note | Does not fit standard cab models |
| Note | Will not fit Raptor models |
| Lift Height, inch | 6" |
| Submodel | SuperCab, SuperCrew |
| Drive Type | 4WD |
| Brand | Fabtech |
| Note | Can not use OEM wheel and tire |
| Box Weight | 260 lbs |
| Box Length | 45 in |
| Box Width | 14 in |
| Box Height | 13 in |
|
Fitment
Show all |
2015||Ford||F-150, 2016||Ford||F-150, 2017||Ford||F-150, 2018||Ford||F-150, 2019||Ford||F-150, 2020||Ford||F-150
|
