$0
Fabtech's 4" lift system uses heavy-duty construction and proven design elements from larger Fabtech systems to deliver reliable lift with reduced height. The system supports 33" tires while maintaining a clean factory appearance by retaining stock track width and tire clearance.
*Not compatible with OEM wheel and tire. Does not fit Standard Cab, Raptor models, or diesel models.
| Note | Does not fit standard cab |
| Note | Will not fit diesel models |
| Note | Will not fit Raptor models |
|
Submodel
Show all |
3.5L V6 Gas, 5.0L V8 Gas, 2.7L V6 Gas, 3.3L V6 Gas, 3.5L V6 EcoBoost
|
| Lift Height, inch | 4" |
| Submodel | SuperCab, SuperCrew |
| Drive Type | 4WD |
| Brand | Fabtech |
| Note | Can not use OEM wheel and tire |
| Box Weight | 234 lbs |
| Box Length | 34 in |
| Box Width | 17 in |
| Box Height | 13 in |
|
Fitment
Show all |
2015||Ford||F-150, 2016||Ford||F-150, 2017||Ford||F-150, 2018||Ford||F-150, 2019||Ford||F-150, 2020||Ford||F-150
|
