$0
The Fabtech 4" lift system for the 2015–2020 Ford F150 4WD combines heavy-duty construction with proven design features to provide moderate lift while maintaining factory-style ride and geometry. It allows use of 33" tires and retains a clean, stock appearance by preserving track width.
*Compatibility and installation notes: Not compatible with OEM wheel and tire; not compatible with Standard Cab configurations; will not fit Raptor models; will not fit diesel models. Rear lift is provided via block and U-bolt; front uses coilover spacers and upgraded coilover shocks.
| Note | Does not fit standard cab |
| Note | Will not fit diesel models |
| Note | Will not fit Raptor models |
| Lift Height, inch | 4" |
| Submodel | SuperCab, SuperCrew |
| Drive Type | 4WD |
| Brand | Fabtech |
| Note | Can not use OEM wheel and tire |
| Box Weight | 235 lbs |
| Box Length | 34 in |
| Box Width | 17 in |
| Box Height | 13 in |
|
Fitment
Show all |
2015||Ford||F-150, 2016||Ford||F-150, 2017||Ford||F-150, 2018||Ford||F-150, 2019||Ford||F-150, 2020||Ford||F-150
|
