Designed specifically for Trail Boss and AT4 owners who want additional ride height to clear full-size 33" tires on 18" or 20" wheels, this Fabtech Upper Control Arm lift kit raises the vehicle by 1.5" without creating suspension bind at full droop. These trucks have a factory 2" lift; with this 1.5" kit the vehicle will sit as high as a standard model with a 3.5" lift and will clear a 33" tall tire.
This kit includes the legendary Dirt Logic 2.5 stainless steel coilover shocks. Built from high-quality materials with a stainless steel body and NitroSteel piston rod, these coilovers offer exceptional corrosion resistance and deliver outstanding ride quality on- and off-road.
The tubular upper control arms with heavy-duty ball joints correct front suspension geometry for the new ride height and allow for proper alignability. Due to updated GM suspension geometry, no differential drop brackets are required for the CV axles to operate properly.
Rear lift is provided by 1" lift blocks and u-bolts; some owners may choose not to install the rear blocks if they prefer to level the vehicle's stance.
The kit also includes the Dirt Logic 2.25 rear shocks, featuring a stainless steel body and NitroSteel piston rod for maximum corrosion resistance and durability, providing excellent damping and superior ride quality both on- and off-road.
*Compatibility and installation notes: Cannot use OEM wheel and tire; does not fit standard cab models; fits gas models only; will not fit models equipped with adaptive ride control; does not fit models with composite rear leaf springs; does not fit 4-cylinder models; will not fit vehicles equipped with Super Cruise.
| Note | Does not fit standard cab |
| Note | Does not fit 4 cyl. models |
| Note | Fits gas models only |
| Submodel | AT4, Trail Boss |
| Submodel | 6.2L V8 Gas, 4.3L V6 Gas, 5.3L V8 Gas |
| Lift Height, inch | 1.5" |
| Submodel | Crew Cab, Double Cab |
| Drive Type | 4WD |
| Brand | Fabtech |
| Note | Can not use OEM wheel and tire |
| Box Weight | 125 lbs |
| Box Length | 35 in |
| Box Width | 15 in |
| Box Height | 8 in |
|
Fitment
Show all |
2020||Chevrolet||Silverado 1500, 2020||GMC||Sierra 1500, 2021||Chevrolet||Silverado 1500, 2021||GMC||Sierra 1500, 2019||Chevrolet||Silverado 1500 New Model, 2019||GMC||Sierra 1500 New Model, 2022||Chevrolet||Silverado 1500, 2022||GMC||Sierra 1500, 2023||GMC||Sierra 1500, 2022||Chevrolet||Silverado 1500 New Model, 2023||Chevrolet||Silverado 1500, 2024||Chevrolet||Silverado 1500, 2024||GMC||Sierra 1500, 2022||GMC||Sierra 1500 New Model
|
