Fabtech's IFS suspension for the Chevy/GMC 1500 2WD delivers exceptional on- and off-road drivability with refined steering and wheel travel control. The system is engineered to minimize bump steer throughout the suspension cycle, keep the track width near stock for a clean appearance, and provide a tight lock-to-lock turning radius for precise maneuvering.
*Installation and compatibility notes: Fits 2019–2024 Chevy Silverado 1500 and GMC Sierra 1500 2WD crew cab short bed models only. Cannot use OEM wheel and tire. Does not fit models equipped with adaptive ride control, models with composite rear leaf springs, 2019 Silverado LD or 2019 Sierra Limited 1500 models (refer to the 2018 application for those vehicles), or vehicles equipped with Super Cruise.
| Note | Fits crew cab, short bed models only |
| Note | Does not fit models with composite rear leaf springs |
| Note | Will not fit models equipped with adaptive ride control |
| Lift Height, inch | 6" |
| Submodel | Crew Cab, Double Cab |
| Drive Type | RWD |
| Brand | Fabtech |
| Note | Can not use OEM wheel and tire |
| Box Weight | 273 lbs |
| Box Length | 45 in |
| Box Width | 15 in |
| Box Height | 13 in |
|
Fitment
Show all |
2020||Chevrolet||Silverado 1500, 2020||GMC||Sierra 1500, 2021||Chevrolet||Silverado 1500, 2021||GMC||Sierra 1500, 2019||Chevrolet||Silverado 1500 New Model, 2019||GMC||Sierra 1500 New Model, 2022||Chevrolet||Silverado 1500, 2022||GMC||Sierra 1500, 2023||GMC||Sierra 1500, 2022||Chevrolet||Silverado 1500 New Model, 2023||Chevrolet||Silverado 1500, 2024||Chevrolet||Silverado 1500, 2024||GMC||Sierra 1500, 2022||GMC||Sierra 1500 New Model
|
