Fabtech Basic lift kit for the Chevy/GMC 1500 2WD uses an IFS suspension design to deliver excellent on- and off-road drivability. The kit maintains zero bump steer throughout the suspension cycle to reduce driver fatigue and improve overall handling. Near-stock track width keeps tires under the fenders for a clean appearance, and the steering knuckle geometry provides an excellent lock-to-lock turning radius for tight maneuvering.
*Compatibility/installation notes: Cannot use OEM wheel and tire. Fits crew cab short bed models only. Will not fit models equipped with adaptive ride control or models with composite rear leaf springs. Does not fit 2019 Chevy Silverado LD or 2019 GMC Sierra Limited 1500 models; use the 2018 model application for those vehicles. Will not fit vehicles equipped with Super Cruise.
| Note | Will not fit models equipped with adaptive ride control |
| Note | Does not fit 2019 Chevy Silverado LD or 2019 GMC Sierra Limited 1500 models. Use 2018 model application for these vehicles |
| Submodel | 5'8" Bed |
| Note | Does not fit models with composite rear leaf springs |
| Lift Height, inch | 6" |
| Submodel | Crew Cab |
| Drive Type | RWD |
| Brand | Fabtech |
| Note | Fits crew cab, short bed models only |
| Box Weight | 235 lbs |
| Box Length | 45 in |
| Box Width | 14 in |
| Box Height | 13 in |
|
Fitment
Show all |
2020||Chevrolet||Silverado 1500, 2020||GMC||Sierra 1500, 2021||Chevrolet||Silverado 1500, 2021||GMC||Sierra 1500, 2019||Chevrolet||Silverado 1500 New Model, 2019||GMC||Sierra 1500 New Model, 2022||Chevrolet||Silverado 1500, 2022||GMC||Sierra 1500, 2023||GMC||Sierra 1500, 2022||Chevrolet||Silverado 1500 New Model, 2023||Chevrolet||Silverado 1500, 2024||Chevrolet||Silverado 1500, 2024||GMC||Sierra 1500, 2022||GMC||Sierra 1500 New Model
|
