$0
The Fabtech Basic lift kit uses a proven IFS suspension design to improve drivability on and off road. The kit provides 6" of front lift and 5" of rear lift while maintaining near-stock track width for a clean appearance and excellent maneuverability.
*Compatibility and installation notes: Fits crew cab short bed models only. Cannot be used with OEM wheel and tire combinations. Will not fit models equipped with adaptive ride control or models with composite rear leaf springs. Does not fit 2019 Silverado LD or 2019 Sierra Limited 1500 models (use the appropriate application for those vehicles). Will not fit vehicles equipped with Super Cruise. California Proposition 65 warning applies.
| Note | Will not fit models equipped with adaptive ride control |
| Note | Does not fit 2019 Chevy Silverado LD or 2019 GMC Sierra Limited 1500 models. Use 2018 model application for these vehicles |
| Submodel | 5'8" Bed |
| Note | Does not fit models with composite rear leaf springs |
| Lift Height, inch | 6" |
| Submodel | Crew Cab |
| Drive Type | RWD |
| Brand | Fabtech |
| Note | Fits crew cab, short bed models only |
| Box Weight | 234 lbs |
| Box Length | 45 in |
| Box Width | 14 in |
| Box Height | 13 in |
|
Fitment
Show all |
2020||Chevrolet||Silverado 1500, 2020||GMC||Sierra 1500, 2021||Chevrolet||Silverado 1500, 2021||GMC||Sierra 1500, 2019||Chevrolet||Silverado 1500 New Model, 2019||GMC||Sierra 1500 New Model, 2022||Chevrolet||Silverado 1500, 2022||GMC||Sierra 1500, 2023||GMC||Sierra 1500, 2022||Chevrolet||Silverado 1500 New Model, 2023||Chevrolet||Silverado 1500, 2024||Chevrolet||Silverado 1500, 2024||GMC||Sierra 1500, 2022||GMC||Sierra 1500 New Model
|
