Fabtech Uniball Upper Control Arms replace the factory upper ball joint arms to increase front suspension strength and durability for aggressive off-road use. These heavy-duty arms are built for longevity in rugged conditions and include additional caster to improve on-road handling when using oversized tires.
The arms are constructed from 1.250" OD, .120" wall 4130 Chromoly tubing and use 1" FK stainless PTFE-lined uniballs. Heat-treated 17-4 stainless steel uniball pins seat into the factory ball joint tapers without spindle modification to facilitate an easy return to stock. 17-4 stainless misalignment components provide proper clearance for the large uniballs throughout suspension travel, while urethane frame-side bushings reduce road noise and extend service life.
*Compatibility and installation notes: Fits Toyota Tundra model years 2007–2021 (2WD/4WD) and Toyota Tundra TRD Pro 2016–2019 (4WD). Designed to work with stock and lifted suspensions. Installation may require professional tools and alignment; verify fitment for your vehicle and perform a wheel alignment after installation.
| Drive Type | 4WD, RWD |
| Brand | Fabtech |
| Box Weight | 21.5 lbs |
| Box Length | 15.4 in |
| Box Width | 15.4 in |
| Box Height | 6 in |
| Положение рычага | Верхний |
|
Fitment
Show all |
2007||Toyota||Tundra, 2008||Toyota||Tundra, 2009||Toyota||Tundra, 2010||Toyota||Tundra, 2011||Toyota||Tundra, 2012||Toyota||Tundra, 2013||Toyota||Tundra, 2014||Toyota||Tundra, 2015||Toyota||Tundra, 2016||Toyota||Tundra, 2017||Toyota||Tundra, 2018||Toyota||Tundra, 2019||Toyota||Tundra, 2020||Toyota||Tundra, 2021||Toyota||Tundra
|
| Type Adjusters | Non Adjustable |
