$0
Single-rate coil springs engineered to increase suspension travel and articulation compared to stock springs while maintaining factory load-carrying capacity for both 2-door and 4-door applications.
*Designed for 2007–2018 Jeep JK 4WD 2-door applications. Compatible with long-arm, short-arm, and sport-style suspension configurations; confirm fitment with your specific suspension and shock combination before installation.
| Installation side | Front, Rear |
| Lift Height, inch | 3" |
| Submodel | 2 Door |
| Drive Type | 4WD |
| Brand | Fabtech |
| Box Weight | 52 lbs |
| Box Length | 22.5 in |
| Box Width | 21.6 in |
| Box Height | 8 in |
|
Fitment
Show all |
2007||Jeep||Wrangler JK, 2008||Jeep||Wrangler JK, 2009||Jeep||Wrangler JK, 2010||Jeep||Wrangler JK, 2011||Jeep||Wrangler JK, 2012||Jeep||Wrangler JK, 2013||Jeep||Wrangler JK, 2014||Jeep||Wrangler JK, 2015||Jeep||Wrangler JK, 2016||Jeep||Wrangler JK, 2017||Jeep||Wrangler JK, 2018||Jeep||Wrangler JK
|
