$0
These coil springs feature a true Dual Rate long-travel design that delivers extended off-road articulation while maintaining a smooth highway ride. The first stage provides a softer, extended range for long travel; the second stage supports vehicle payload and absorbs large impacts at higher speeds.
*Designed to work with compatible long-travel suspension systems and shocks, eliminating the need for spring retainers or limiting straps. Available for long-arm and short-arm suspension configurations. Verify fitment for your specific vehicle and suspension setup before installation.
| Installation side | Front, Rear |
| Lift Height, inch | 5" |
| Submodel | 4 Door |
| Drive Type | 4WD |
| Brand | Fabtech |
| Box Weight | 67.3 lbs |
| Box Length | 43.6 in |
| Box Width | 12.9 in |
| Box Height | 8.7 in |
|
Fitment
Show all |
2007||Jeep||Wrangler JK, 2008||Jeep||Wrangler JK, 2009||Jeep||Wrangler JK, 2010||Jeep||Wrangler JK, 2011||Jeep||Wrangler JK, 2012||Jeep||Wrangler JK, 2013||Jeep||Wrangler JK, 2014||Jeep||Wrangler JK, 2015||Jeep||Wrangler JK, 2016||Jeep||Wrangler JK, 2017||Jeep||Wrangler JK, 2018||Jeep||Wrangler JK
|
