$0
Increase steering control for oversized tires and wheels with the Fabtech Dirt Logic 2.25 Dual Steering Stabilizer. This bolt-on kit adds damping to the stock steering system to reduce tire shake on- and off-road.
Front-axle stabilizers can be exposed to rocks and road debris that damage components and cause corrosion. The Dirt Logic 2.25 uses corrosion-resistant stainless steel bodies and hardened piston rods to withstand harsh conditions.
*Will not fit vehicles equipped with suspension systems less than 4".
| Series | Dirt Logic 2.25 |
| Drive Type | 4WD |
| Brand | Fabtech |
| Note | Will not fit vehicles equipped with suspension systems less than 4″ |
| Box Weight | 44.8 lbs |
| Box Length | 43.6 in |
| Box Width | 12.9 in |
| Box Height | 9.1 in |
|
Fitment
Show all |
2017||Ford||F-250, 2018||Ford||F-250, 2019||Ford||F-250, 2020||Ford||F-250, 2017||Ford||F-350, 2018||Ford||F-350, 2019||Ford||F-350, 2020||Ford||F-350, 2021||Ford||F-250, 2021||Ford||F-350, 2022||Ford||F-250, 2022||Ford||F-350, 2023||Ford||F-250, 2023||Ford||F-350, 2024||Ford||F-250, 2024||Ford||F-350, 2025||Ford||F-250, 2025||Ford||F-350, 2026||Ford||F-250, 2026||Ford||F-350
|
| Type Adjusters | Non Adjustable |
