$0
Fabtech’s dual steering stabilizer kit provides additional damping to the stock Super Duty steering system, helping reduce tire shake caused by oversized tires and wheels.
The stabilizers use a monotube design to eliminate dead spots in the damping for smoother, more consistent performance. Each piston rod is nitro carburized for enhanced corrosion resistance and long service life.
Both stabilizers are mounted above the steering center link in opposing directions. This mounting position keeps the stabilizers protected from obstacles during off-road use while delivering balanced damping to each front tire and wheel.
*Will not fit vehicles equipped with suspension systems less than 4 inches.
| Drive Type | 4WD |
| Brand | Fabtech |
| Note | Will not fit vehicles equipped with suspension systems less than 4″ |
| Box Weight | 28.9 lbs |
| Box Length | 51.3 in |
| Box Width | 10.8 in |
| Box Height | 4.5 in |
|
Fitment
Show all |
2017||Ford||F-250, 2018||Ford||F-250, 2019||Ford||F-250, 2020||Ford||F-250, 2017||Ford||F-350, 2018||Ford||F-350, 2019||Ford||F-350, 2020||Ford||F-350, 2021||Ford||F-250, 2021||Ford||F-350, 2022||Ford||F-250, 2022||Ford||F-350, 2023||Ford||F-250, 2023||Ford||F-350, 2024||Ford||F-250, 2024||Ford||F-350, 2025||Ford||F-250, 2025||Ford||F-350, 2026||Ford||F-250, 2026||Ford||F-350
|
| Type Adjusters | Non Adjustable |
