Fitment: 2014–2023 Ford F-150 4WD — fits 0–6" lifts; 2015–2020 Ford F-150 2WD — fits 0–6" lifts.
Fabtech Uniball Upper Control Arms replace the factory ball-joint upper arms with a heavy-duty uniball design to increase front suspension strength and longevity under aggressive off-road use. These arms add built-in caster for improved alignment and on-road stability with oversized tires. They are engineered for rugged conditions while allowing an easy return to stock if desired.
Fabtech Uniball Upper Control Arms are an excellent upgrade for stock or lifted suspensions when greater front-end strength, improved steering response, and durability are required.
*Compatibility/installation notes: Fits specified F-150 models with 0–6" lifts. Do not use OEM wheels and tires with this modification. Use wheels with 5" or less backspacing.
| Note | Must use wheel with 5″ or less backspacing |
| Lift Height, inch | 0-6" |
| Drive Type | 4WD |
| Brand | Fabtech |
| Note | Cannot use OEM wheel and tire |
| Box Weight | 19.7 lbs |
| Box Length | 15.6 in |
| Box Width | 15.6 in |
| Box Height | 6.5 in |
| Положение рычага | Верхний |
|
Fitment
Show all |
2014||Ford||F-150, 2015||Ford||F-150, 2016||Ford||F-150, 2017||Ford||F-150, 2018||Ford||F-150, 2019||Ford||F-150, 2020||Ford||F-150, 2021||Ford||F-150, 2022||Ford||F-150, 2023||Ford||F-150
|
| Type Adjusters | Non Adjustable |
