$0
The Fabtech Leveling Kit raises the front of the vehicle slightly to correct the factory nose-down stance, allowing installation of larger tires and wheels for a more aggressive look while improving ride height balance front to rear.
Designed for simple installation with basic hand tools, the kit requires no vehicle modification and can be returned to stock if desired. The components are engineered to maintain proper suspension geometry to prevent bind in ball joints, tie rods and steering components.
*Some models may not sit perfectly level after installation. Does not fit vehicles equipped with the Ford onboard scale system.
| Note | Does not fit vehicles equipped with Ford onboard scale system |
| Lift Height, inch | 2" |
| Drive Type | 4WD |
| Brand | Fabtech |
| Note | Some models may not sit level after install |
| Box Weight | 7.7 lbs |
| Box Length | 10.5 in |
| Box Width | 10.4 in |
| Box Height | 4.8 in |
|
Fitment
Show all |
2017||Ford||F-250, 2018||Ford||F-250, 2019||Ford||F-250, 2020||Ford||F-250, 2017||Ford||F-350, 2018||Ford||F-350, 2019||Ford||F-350, 2020||Ford||F-350, 2021||Ford||F-250, 2021||Ford||F-350, 2022||Ford||F-250, 2022||Ford||F-350, 2023||Ford||F-250, 2023||Ford||F-350, 2024||Ford||F-250, 2024||Ford||F-350, 2025||Ford||F-250, 2025||Ford||F-350, 2026||Ford||F-250, 2026||Ford||F-350
|
