The Fabtech Leveling system raises the front of the vehicle to better match the rear ride height, reducing the factory nose-down stance. The added ride height allows installation of larger tires and wheels for a more aggressive appearance. Installation is straightforward and can typically be completed with basic hand tools; no vehicle modification is required and the kit can be returned to stock if needed.
Eligible for trade-up toward a complete Fabtech 4" or 6" suspension system.
*Installation and compatibility notes: Some models may not sit level after installation. Not compatible with vehicles equipped with the Tremor Off-road Package, Continuously Controlled Damping (CCD) system, the Ford onboard scale system, BlueCruise, or the F150 Lightning variant.
| Note | Does not fit vehicles equipped with Tremor Off-road Package |
| Note | Does not fit vehicles equipped with Ford onboard scale system |
| Note | Does not fit models equipped with CCD (continuously controlled damping) system |
| Lift Height, inch | 1.5" |
| Drive Type | 4WD |
| Brand | Fabtech |
| Note | Some models may not sit level after install |
| Box Weight | 3 lbs |
| Box Length | 8.6 in |
| Box Width | 8.2 in |
| Box Height | 4.8 in |
|
Fitment
Show all |
2015||Ford||F-150, 2016||Ford||F-150, 2017||Ford||F-150, 2018||Ford||F-150, 2019||Ford||F-150, 2020||Ford||F-150, 2021||Ford||F-150, 2022||Ford||F-150, 2023||Ford||F-150, 2024||Ford||F-150, 2025||Ford||F-150, 2026||Ford||F-150
|
