$0
Heavy-duty rear bumper engineered for strength, utility, and clean styling. Built from formed steel with integrated steps and recovery points while maintaining factory hitch and wiring locations.
*Compatibility/installation notes: Sensor performance can be affected by sensor sensitivity, original equipment sensor housing, orientation, and operating conditions; these variables may influence functionality. The bumper integrates with the existing receiver hitch and uses OEM wiring locations, but sensor recalibration or professional installation may be required to ensure proper operation with proximity sensors and blind spot monitoring systems.
| Finish | Satin Powder Coated |
| Note | Compatible with Blind Spot Monitor |
| Brand | Fab Fours |
| Series | Premium |
| Box Height | 12 in |
| Box Width | 30 in |
| Box Length | 89 in |
| Box Weight | 200 lbs |
| Color | Black |
| Installation side | Rear |
| Material | Steel |
|
Fitment
Show all |
2023||GMC||Sierra 1500, 2023||Chevrolet||Silverado 1500, 2024||Chevrolet||Silverado 1500, 2024||GMC||Sierra 1500, 2025||Chevrolet||Silverado 1500, 2025||GMC||Sierra 1500, 2022||GMC||Sierra 1500 New Model, 2026||GMC||Sierra 1500, 2026||Chevrolet||Silverado 1500
|
| Совместимость с лебёдкой | Нет |
| Буксировочные шаклы | Да |
| С защитной дугой | Нет |
| С защитной сеткой | Нет |
| С центральной дугой | Нет |
| Крепление под лебёдку | Нет |
