$0
Powder-coated black steel one-piece bumper designed for a slim, aggressive look while offering heavy-duty functionality. The Matrix Series combines a low-profile design with integrated recovery and lighting mounts for a clean, capable front end upgrade.
*Designed as a direct-fit replacement for compatible vehicles. Verify vehicle fitment and sensor compatibility before installation. Professional installation recommended for winch and wiring integration.
| Finish | Powder Coated |
| Brand | Fab Fours |
| Series | Matrix |
| Box Height | 42 in |
| Box Width | 47 in |
| Box Length | 90 in |
| Box Weight | 385 lbs |
| Color | Black |
| Installation side | Front |
| Material | Steel |
|
Fitment
Show all |
2019||Dodge||Ram 2500, 2020||Dodge||Ram 2500, 2019||Dodge||Ram 3500, 2020||Dodge||Ram 3500, 2021||Dodge||Ram 2500, 2021||Dodge||Ram 3500, 2021||Ram||2500, 2021||Ram||3500, 2020||Ram||2500, 2020||Ram||3500, 2019||Ram||2500, 2019||Ram||3500, 2022||Dodge||Ram 2500, 2022||Ram||2500, 2022||Dodge||Ram 3500, 2022||Ram||3500, 2023||Dodge||Ram 2500, 2023||Dodge||Ram 3500, 2023||Ram||2500, 2023||Ram||3500, 2024||Dodge||Ram 3500, 2024||Ram||3500, 2024||Dodge||Ram 2500, 2024||Ram||2500
|
| С защитной дугой | Да |
| С центральной дугой | Нет |
| Крепление под лебёдку | Да |
| Совместимость с лебёдкой | Да |
| Буксировочные шаклы | Да |
