Engineered with race-proven off-road technology, Eibach PRO-LIFT-KIT springs deliver maximum lift while maintaining factory components and ride quality.
| Applications | Front | Rear |
| 2015-2020 Ford F-150 3.5L V6 EcoBoost 2WD | +2.75" | N/A |
| 2015-2020 Ford F-150 2.7L V6 EcoBoost 2WD | +2.7" | N/A |
| 2021-2025 Ford F-150 Super Crew 2.7L V6 EcoBoost 2WD | Excludes vehicles w/ CCD Electronic Suspension | +2.7" | N/A |
| 2021-2025 Ford F-150 Super Crew 3.5L V6 EcoBoost 2WD | Excludes vehicles w/ CCD Electronic Suspension | +2.7" | N/A |
| 2021-2025 Ford F-150 Super Crew 5.0L 2WD | Excludes vehicles w/ CCD Electronic Suspension | +2.7" | N/A |
* Excludes vehicles w/ CCD Electronic Suspension where noted. Applications listed are for 2WD models; rear lift is N/A.
| Lift height, front | 2.7-2.75" |
| Brand | Eibach |
| Note | Front Springs Only. Must be used with Eibach Pro-Truck Sport Front Shocks. |
| Note | We do not guarantee fitment, height or warranties on unlisted applications. |
| Note | Excludes vehicles W/CCD Electronic Suspension |
| Series | Pro Lift Kit |
| Installation side | Front |
| Lift Height, inch | 2.7-2.75" |
| Quantity | Pair |
| Box Height | 6.9 in |
| Box Width | 14.8 in |
| Box Length | 25.1 in |
| Box Weight | 35.7 lbs |
| Submodel | 5.0L V8 Gas, 2.7L V6 Gas, 3.5L V6 EcoBoost |
| Drive Type | RWD |
|
Fitment
Show all |
2015||Ford||F-150, 2016||Ford||F-150, 2017||Ford||F-150, 2018||Ford||F-150, 2019||Ford||F-150, 2020||Ford||F-150, 2021||Ford||F-150, 2022||Ford||F-150, 2023||Ford||F-150, 2024||Ford||F-150, 2025||Ford||F-150
|
Установил передние пружины Eibach на свой Ford Raptor 2022 F-150 доволен результатом. Комфорт и управление стали даже лучше, чем на оригинальных — неровности проходит мягче, машина ощущается стабильнее. Перед немного поднялся и стал чуть выше зада, возможно, задние пружины уже подсели, плюс у меня постоянно подгружен зад. Думаю заказать теперь и задний комплект, чтобы уравнять. Отдельно хочу отметить сервис магазина: быстрая доставка, отличная консультация. Спасибо, ребята! Работаем дальше.
