$0
High-performance off-road shock with an external reservoir for increased fluid capacity, consistent damping, and superior heat dissipation on lifted vehicles.
| Applications | Front | Rear |
| 2007-2015 Toyota Tundra 2WD | N/A | +0-1.5" |
| 2007-2015 Toyota Tundra 4WD | N/A | +0-1.5" |
| 2016-2021 Toyota Tundra 2WD | N/A | +0-1.5" |
| 2016-2021 Toyota Tundra 4WD | N/A | +0-1.5" |
| Lift height, rear | 0-1.5" |
| Brand | Eibach |
| Note | We do not guarantee fitment, height or warranties on unlisted applications. |
| Series | Pro Truck |
| Shock Type | Monotube |
| Installation side | Rear |
| Lift Height, inch | 0-1.5" |
| Type Adjusters | Non Adjustable |
| Reservoir | Yes |
| Quantity | Single |
| Box Height | 5.4 in |
| Box Width | 5.4 in |
| Box Length | 29.6 in |
| Box Weight | 9.1 lbs |
| Drive Type | 4WD, RWD |
|
Fitment
Show all |
2007||Toyota||Tundra, 2008||Toyota||Tundra, 2009||Toyota||Tundra, 2010||Toyota||Tundra, 2011||Toyota||Tundra, 2012||Toyota||Tundra, 2013||Toyota||Tundra, 2014||Toyota||Tundra, 2015||Toyota||Tundra, 2016||Toyota||Tundra, 2017||Toyota||Tundra, 2018||Toyota||Tundra, 2019||Toyota||Tundra, 2020||Toyota||Tundra, 2021||Toyota||Tundra
|
