$0
Eibach's PRO-TRUCK SPORT SHOCKS feature a mono-tube design that enhances control and damping performance for confident driving on and off the road.
* Rear fitment is designed for vehicles with a +2-3" lift; front fitment is not applicable for the applications listed below.
| Applications | Front | Rear |
| 2007-2018 Jeep Wrangler JK 2-Door 4WD JK | N/A | +2-3" |
| 2007-2018 Jeep Wrangler JK Unlimited 4-Door 4WD JK | N/A | +2-3" |
| Lift height, rear | 2-3" |
| Brand | Eibach |
| Note | Only to be used with lifted suspensions between 2-3" |
| Note | We do not guarantee fitment, height or warranties on unlisted applications. |
| Series | Pro Truck Sport |
| Shock Type | Monotube |
| Installation side | Rear |
| Lift Height, inch | 2-3" |
| Type Adjusters | Non Adjustable |
| Reservoir | No |
| Quantity | Single |
| Box Height | 5 in |
| Box Width | 5 in |
| Box Length | 30 in |
| Box Weight | 5.75 lbs |
| Submodel | 4 Door, 2 Door |
|
Fitment
Show all |
2007||Jeep||Wrangler JK, 2008||Jeep||Wrangler JK, 2009||Jeep||Wrangler JK, 2010||Jeep||Wrangler JK, 2011||Jeep||Wrangler JK, 2012||Jeep||Wrangler JK, 2013||Jeep||Wrangler JK, 2014||Jeep||Wrangler JK, 2015||Jeep||Wrangler JK, 2016||Jeep||Wrangler JK, 2017||Jeep||Wrangler JK, 2018||Jeep||Wrangler JK
|
