$0
Upgrade your 6th gen Bronco with a heavy-duty roof rack designed for 4-door models with an OEM soft top. The rack features arced cross bars to increase cargo capacity and multiple mounting points on all four sides for lights and accessories, allowing easy customization for overland and weekend gear.
*Compatibility & installation: Fits 4-door 6th gen Bronco models equipped with an OEM soft top. Fully bolt-on installation; all necessary hardware is included. Compatible with many 40" and 50" curved light bars (mounts and light bars not included). Ensure loads are evenly distributed and within vehicle manufacturer limits.
| Finish | Textured Black |
| Material | Steel |
| Brand | DV8 Offroad |
| Box Weight | 43 lbs |
| Box Length | 88 in |
| Box Width | 7 in |
| Box Height | 5 in |
| Submodel | 4 Door |
| Note | This is compatible only with the 4-Door 2021+ Ford Bronco with factory Soft Top. |
|
Fitment
Show all |
2021||Ford||Bronco, 2022||Ford||Bronco, 2023||Ford||Bronco, 2024||Ford||Bronco
|
