$0
The BORLA® SwitchFire® X-Pipe replaces the original equipment resonator to blend exhaust pulses for improved power and an aggressive custom sound. Constructed from premium T-304 stainless steel with ultra-smooth mandrel bends and precision CNC manufacturing for consistent fit and maximum flow.
*Designed to replace the Original Equipment (O.E.) resonator ONLY. Installation REQUIRES cutting the O.E. exhaust. Can be installed alone or combined with other BORLA® components. Compatible with 2015-2023 Ford Mustang GT 5.0L V8 (automatic or manual transmission).
| Transmission | Manual, Automatic |
| Submodel | 5.0L V8 Gas |
| Submodel | GT |
| Brand | Borla |
| Box Weight | 18 lbs |
| Box Length | 44.2 in |
| Box Width | 11.8 in |
| Box Height | 10.8 in |
|
Fitment
Show all |
2015||Ford||Mustang, 2016||Ford||Mustang, 2017||Ford||Mustang, 2018||Ford||Mustang, 2019||Ford||Mustang, 2020||Ford||Mustang, 2021||Ford||Mustang, 2022||Ford||Mustang, 2023||Ford||Mustang
|
