$0
This optional BORLA® resonator replaces the Merge X-pipe in BORLA® mid-sections and muffler assemblies 60637 or 60638 to provide additional sound attenuation. Built from premium T-304 stainless steel for improved corrosion resistance and long-term durability.
*Compatibility/Installation: For use with BORLA® mid-sections 60637 or 60638; replaces the Merge X-pipe in those assemblies. Vehicle fitment includes 2017–2020 Ford F-150 Raptor and 2019–2020 F-150 Limited with 3.5L V6 EcoBoost, automatic transmission; fits 2- and 4-wheel drive, Extend Cab short bed (5'5") 134.2" wheelbase and Crew Cab short bed (5'5") 146" wheelbase.
| Submodel | 3.5L V6 EcoBoost |
| Submodel | SuperCrew |
| Drive Type | 4WD, RWD |
| Submodel | Limited, Raptor |
| Submodel | 5'7" Bed |
| Brand | Borla |
| Box Weight | 26.3 lbs |
| Box Length | 44 in |
| Box Width | 20.3 in |
| Box Height | 10.7 in |
|
Fitment
Show all |
2017||Ford||F-150, 2018||Ford||F-150, 2019||Ford||F-150, 2020||Ford||F-150
|
