The BORLA® 60607 Merge X-Pipe with Mid-Pipes is engineered to improve exhaust flow, unlock additional horsepower, and create a custom exhaust note. Constructed from premium T-304 stainless steel with ultra-smooth mandrel bends and precision CNC manufacturing for a durable, accurate fit. Backed by a Million-Mile Warranty.
*Compatibility & installation notes: Use ONLY with BORLA® Axle-Back systems to create a Cat-Back™ configuration. Designed for 2016–2024 Chevrolet Camaro SS and 2020–2024 Camaro LT1 6.2L V8 (Automatic or Manual transmission) EXCEPT convertibles. Intended for manual-transmission vehicles that did not come with AFM valves; can be used to delete AFM valves on automatic vehicles but doing so will trigger a check engine light. For vehicles equipped with AFM valves use BORLA® 60610 X-Pipe with Mid-Pipes. To reduce system volume, the mid-pipes in 60607 can be replaced with resonator BORLA® 60608. Does not include AFM valves.
| Transmission | Manual, Automatic |
| Submodel | 6.2L V8 Gas |
| Submodel | Coupe |
| Submodel | SS, LT1 |
| Brand | Borla |
| Box Weight | 36.3 lbs |
| Box Length | 44.6 in |
| Box Width | 26.1 in |
| Box Height | 11 in |
|
Fitment
Show all |
2016||Chevrolet||Camaro, 2017||Chevrolet||Camaro, 2018||Chevrolet||Camaro, 2019||Chevrolet||Camaro, 2020||Chevrolet||Camaro, 2021||Chevrolet||Camaro, 2022||Chevrolet||Camaro, 2023||Chevrolet||Camaro, 2024||Chevrolet||Camaro
|
