The BORLA 60548 X-Pipe is a 2.75" diameter performance merge X-pipe engineered for C7 Corvettes. Constructed from premium T-304 austenitic stainless steel for superior durability and corrosion resistance, it features ultra-smooth mandrel bends for maximum flow and power and precision CNC manufacturing for an accurate fit. The X-pipe enhances power and delivers an improved exhaust note. Backed by the BORLA Million Mile Warranty.
*Installation REQUIRES cutting the original equipment (O.E.) exhaust system; cut and clamp behind the secondary catalytic converters. Fits 2014–2019 Corvette Stingray (C7), Corvette Grand Sport (C7), and Corvette Z06 (C7) — 6.2L V8, automatic or manual transmission, rear-wheel drive, 2-door — with or without AFM valves and/or NPP (dual mode) valves.
| Transmission | Manual, Automatic |
| Submodel | C7 |
| Submodel | 6.2L V8 Gas |
| Drive Type | RWD |
| Submodel | Grand Sport, Z06, Stingray |
| Brand | Borla |
| Box Weight | 17.3 lbs |
| Box Length | 44.5 in |
| Box Width | 18.3 in |
| Box Height | 7.5 in |
|
Fitment
Show all |
2014||Chevrolet||Corvette, 2015||Chevrolet||Corvette, 2016||Chevrolet||Corvette, 2017||Chevrolet||Corvette, 2018||Chevrolet||Corvette, 2019||Chevrolet||Corvette
|
