High-performance cat-back exhaust system engineered to enhance power, sound and durability for the 5.0L V8 F-150. Features an aggressive ATAK® tone with a split rear exit that replaces the single factory tailpipe and polished T-304 stainless steel construction for long-lasting performance.
Tips with black chrome finish are available on this system; a bright chrome tip option is available separately. For routine cleaning, avoid abrasive polishes on black chrome tips and use hot water and a microfiber cloth to maintain the finish.
*Compatibility/installation notes: Fits 2021–2026 Ford F-150 5.0L V8 (Automatic transmission) — 2WD and 4WD. Fits 2-door Regular Cab with Standard Bed (6'7") — 122.8" wheelbase. EXCEPT Tremor and Black Appearance Package. For Regular Cab with Long Bed (approx. 8' / 141.5" wheelbase) vehicles, add adapter 60564. Do not use BORLA® Stainless Steel Polish (p# 21499) on black chrome tips; clean tips with hot water and a microfiber cloth.
| Transmission | Automatic |
| Sound Level | Aggressive |
| Submodel | 5.0L V8 Gas |
| Series | Atak |
| Submodel | Regular Cab |
| Drive Type | 4WD, RWD |
| Submodel | 6'7" Bed, 8' Bed |
| Brand | Borla |
| Box Weight | 48.1 lbs |
| Box Length | 60.4 in |
| Box Width | 15.9 in |
| Box Height | 13.5 in |
|
Fitment
Show all |
2021||Ford||F-150, 2022||Ford||F-150, 2023||Ford||F-150, 2024||Ford||F-150, 2025||Ford||F-150, 2026||Ford||F-150
|
