This BORLA Cat-Back system delivers the aggressive ATAK sound with engineered no-drone performance inside the vehicle. It features a 3" inlet feeding dual 2.25" outlets and finishes through 4" black chrome tips on T-304 stainless steel. A bright chrome T-304 stainless option is also available.
*Fitment/installation notes: For 2015–2020 Ford F-150 applications (2.7L / 3.5L V6 — Limited 2016–2018 ONLY — except Raptor; 5.0L V8; 2018–2020 3.3L V6; automatic transmission; 2WD & 4WD). Fits Extended Cab with Standard Bed (6'7") and Crew Cab with Short Bed (5'7") on 145" wheelbase. For other bed/wheelbase combinations add Adapter 60556 for Crew Cab with Standard Bed (156.8" wheelbase) or Adapter 60564 for Extended Cab with Long Bed (163.7" wheelbase).
| Transmission | Automatic |
| Sound Level | Aggressive |
|
Submodel
Show all |
5.0L V8 Gas, 2.7L V6 Gas, 3.3L V6 Gas, 3.5L V6 EcoBoost
|
| Series | Atak |
| Submodel | SuperCab, SuperCrew |
| Drive Type | 4WD, RWD |
| Submodel | 5'7" Bed, 6'7" Bed |
| Brand | Borla |
| Box Weight | 51.6 lbs |
| Box Length | 60.6 in |
| Box Width | 16 in |
| Box Height | 14.3 in |
|
Fitment
Show all |
2015||Ford||F-150, 2016||Ford||F-150, 2017||Ford||F-150, 2018||Ford||F-150, 2019||Ford||F-150, 2020||Ford||F-150
|
