Power-retractable illuminated running boards that combine a full-length LED Glow Lighting system with a robust, reimagined step profile. PowerStep™ Vision delivers a steady, wide stepping surface and vibrant integrated lighting for improved safety and a customizable accent-light appearance when retracted.
Built for durability and daily use: heavy-duty cast-aluminum construction with anodized finish and military-grade PTFE coating for corrosion and wear resistance, corrosion-resistant stainless steel hinge pins, and a non-slip, full-length 6-inch tread.
*Bolt-on design with Plug-n-Play integration using the OBDII module; vehicle-specific installation guide and mount kit included. Professional installation is recommended for proper fitment and operation. Compatibility varies by vehicle—verify fitment for your make and model before installation.
| Step width | 6 Inch |
| Finish | Textured Black Powder Coat |
| Color | Black |
| Note | Installation requires drilling |
| Brand | AMP Research |
| Series | PowerStep Vision |
| Material | Aluminum |
| Submodel | Crew Cab |
| Box Weight | 65 lbs |
| Box Length | 83 in |
| Box Width | 13 in |
| Box Height | 7.8 in |
|
Submodel
Show all |
6.2L V8 Gas, 6.6L V8 Diesel, 5.3L V8 Gas, 2.7L L4 Gas, 3.0L L6 Diesel, 6.6L V8 Gas
|
|
Fitment
Show all |
2020||Chevrolet||Silverado 1500, 2020||GMC||Sierra 1500, 2022||Chevrolet||Silverado 1500, 2022||GMC||Sierra 1500, 2023||GMC||Sierra 1500, 2022||Chevrolet||Silverado 1500 New Model, 2023||Chevrolet||Silverado 1500, 2024||Chevrolet||Silverado 1500, 2024||GMC||Sierra 1500, 2024||Chevrolet||Silverado 2500, 2024||GMC||Sierra 2500, 2024||Chevrolet||Silverado 3500, 2024||GMC||Sierra 3500, 2025||Chevrolet||Silverado 1500, 2025||GMC||Sierra 1500, 2025||GMC||Sierra 2500, 2025||Chevrolet||Silverado 3500, 2025||GMC||Sierra 3500, 2025||Chevrolet||Silverado 2500, 2022||GMC||Sierra 1500 New Model
|
