AMP Research PowerStep are power-retractable running boards that deploy when needed and retract beneath the vehicle when not in use, preserving a clean, streamlined appearance and ground clearance while providing a secure step for entry and exit.
Premium construction: die-cast aluminum boards with stainless steel hinge pins and hardware, finished with a military-grade black PTFE coating for superior corrosion and abrasion resistance.
Designed for safe, easy access: extra-wide 6-inch, cab-length steps with a textured, non-slip surface, integrated low-profile LED courtesy lights, and a lowered step position that improves footing compared with many fixed boards.
*Includes a vehicle-specific mounting kit with brackets, hardware, wiring accessories, and instructions. Mounts to the vehicle rocker panel. Newer applications may connect via a plug‑n‑play OBDII module. Professional installation is recommended to ensure proper fit and operation.
| Connection type | With Plug and Play Kit |
| Step width | 6 Inch |
| Note | Installation requires drilling |
| Finish | Textured Black Powder Coat |
| Color | Black |
| Note | Factory Air Ride Suspension tank must be relocated if equipped (requires 79109-01A) |
| Note | Boards will need to be trimmed on Quad & Regular Cab models |
| Brand | AMP Research |
| Series | PowerStep |
| Material | Aluminum |
| Submodel | Mega Cab, Regular Cab, Crew Cab |
| Box Weight | 59 lbs |
| Box Length | 81.8 in |
| Box Width | 12.8 in |
| Box Height | 7.5 in |
| Submodel | 6.4L V8 Gas |
|
Fitment
Show all |
2019||Dodge||Ram 2500, 2020||Dodge||Ram 2500, 2019||Dodge||Ram 3500, 2020||Dodge||Ram 3500, 2021||Dodge||Ram 2500, 2021||Dodge||Ram 3500, 2021||Ram||2500, 2021||Ram||3500, 2020||Ram||2500, 2020||Ram||3500, 2019||Ram||2500, 2019||Ram||3500, 2022||Dodge||Ram 2500, 2022||Ram||2500, 2022||Dodge||Ram 3500, 2022||Ram||3500, 2023||Dodge||Ram 2500, 2023||Dodge||Ram 3500, 2023||Ram||2500, 2023||Ram||3500, 2024||Dodge||Ram 3500, 2024||Ram||3500, 2024||Dodge||Ram 2500, 2024||Ram||2500
|
