AMP Research PowerStep are power-retractable running boards that deploy when needed and retract beneath the vehicle when not in use, preserving a clean, streamlined appearance and ground clearance while providing a secure step for entry and exit.
Premium construction: die-cast aluminum boards with stainless steel hinge pins and hardware, finished with a military-grade black PTFE coating for superior corrosion and abrasion resistance.
Designed for safe, easy access: extra-wide 6-inch, cab-length steps with a textured, non-slip surface, integrated low-profile LED courtesy lights, and a lowered step position that improves footing compared with many fixed boards.
*Includes a vehicle-specific mounting kit with brackets, hardware, wiring accessories, and instructions. Mounts to the vehicle rocker panel. Newer applications may connect via a plug‑n‑play OBDII module. Professional installation is recommended to ensure proper fit and operation.
| Connection type | Without Plug and Play Kit |
| Step width | 6 Inch |
| Note | Factory Air Ride Suspension on HD Models Require Air Tank Relocation Kit |
| Finish | Textured Black Powder Coat |
| Color | Black |
| Note | Boards will need to be trimmed on Quad and Regular Cab models |
| Note | Is NOT compatible on RAM 1500 New Body models W/6-Lug Wheels (DT Body Style) |
| Note | Will NOT fit Chassis Cab models |
| Brand | AMP Research |
| Series | PowerStep |
| Material | Aluminum |
|
Submodel
Show all |
Mega Cab, Regular Cab, Crew Cab, Quad Cab
|
| Box Weight | 57 lbs |
| Box Length | 81.5 in |
| Box Width | 12.5 in |
| Box Height | 7.5 in |
|
Submodel
Show all |
3.0L V6 Diesel, 3.6L V6 Gas, 5.7L V8 Gas, 3.7L V6 Gas, 4.7L V8 Gas, 6.7L L6 Diesel, 6.4L V8 Gas
|
|
Fitment
Show all |
2009||Dodge||Ram 1500, 2010||Dodge||Ram 1500, 2011||Dodge||Ram 1500, 2012||Dodge||Ram 1500, 2013||Dodge||Ram 1500, 2014||Dodge||Ram 1500, 2015||Dodge||Ram 1500, 2016||Dodge||Ram 1500, 2017||Dodge||Ram 1500, 2018||Dodge||Ram 1500, 2010||Dodge||Ram 2500, 2011||Dodge||Ram 2500, 2012||Dodge||Ram 2500, 2013||Dodge||Ram 2500, 2014||Dodge||Ram 2500, 2015||Dodge||Ram 2500, 2016||Dodge||Ram 2500, 2017||Dodge||Ram 2500, 2018||Dodge||Ram 2500, 2010||Dodge||Ram 3500, 2011||Dodge||Ram 3500, 2012||Dodge||Ram 3500, 2013||Dodge||Ram 3500, 2014||Dodge||Ram 3500, 2015||Dodge||Ram 3500, 2016||Dodge||Ram 3500, 2017||Dodge||Ram 3500, 2018||Dodge||Ram 3500, 2021||Dodge||Ram 1500 Classic, 2020||Dodge||Ram 1500 Classic, 2019||Dodge||Ram 1500 Classic, 2018||Ram||1500, 2017||Ram||1500, 2016||Ram||1500, 2015||Ram||1500, 2014||Ram||1500, 2013||Ram||1500, 2012||Ram||1500, 2011||Ram||1500, 2021||Ram||1500 Classic, 2020||Ram||1500 Classic, 2019||Ram||1500 Classic, 2010||Ram||1500, 2009||Ram||1500, 2018||Ram||2500, 2018||Ram||3500, 2017||Ram||2500, 2017||Ram||3500, 2016||Ram||2500, 2016||Ram||3500, 2015||Ram||2500, 2015||Ram||3500, 2014||Ram||2500, 2014||Ram||3500, 2013||Ram||2500, 2013||Ram||3500, 2012||Ram||2500, 2012||Ram||3500, 2011||Ram||2500, 2011||Ram||3500, 2022||Ram||1500 Classic, 2022||Dodge||Ram 1500 Classic, 2023||Ram||1500 Classic, 2023||Dodge||Ram 1500 Classic, 2024||Dodge||Ram 1500 Classic, 2024||Ram||1500 Classic, 2010||Ram||2500, 2010||Ram||3500
|
