Our Black Label RAM 1500 Rear Bumper is designed to bring aggressive styling and added durability to the rear of your truck. The bumper is finished with a resilient dual-stage hammer black powder coat and features satin black coated accent panels for a sleek look. The Black Label retains full functionality of the OEM rear step, parking sensors, and license plate lights. The bumper is fully bolt-on for a quick and easy install process. The rear bumper is made from steel for superior protection from obstacles on and off the trail. All ADD products are proudly made in the USA.
* Please Note: The bumper is not compatible with the TRX trim level.
Key features:
| Note | Except TRX,RHO |
| Brand | Addictive Desert Designs |
| Series | Black Label |
| Box Height | 15 in |
| Box Width | 20 in |
| Box Length | 90 in |
| Box Weight | 70 lbs |
| Installation side | Rear |
|
Fitment
Show all |
2021||Dodge||Ram 1500, 2020||Dodge||Ram 1500, 2019||Dodge||Ram 1500, 2021||Ram||1500, 2020||Ram||1500, 2022||Dodge||Ram 1500, 2022||Ram||1500, 2023||Ram||1500, 2019||Ram||1500, 2023||Dodge||Ram 1500, 2024||Dodge||Ram 1500, 2024||Ram||1500
|
