The HoneyBadger rear bumper is one of the toughest rear bumpers available, offering superior rear-end protection with its modern box design. Made with 1/8" external steel plating and 3/16" internal structure plating, it is designed to retain the factory dual exhaust and tow hooks, complementing the Ford Raptor's factory dovetail style.
Reinforced clevis mounts made from 1" steel are designed to accommodate soft shackles for additional utility. Enhance your Ford Raptor with additional rear lighting using the dual Dually mounts built into the bumper, as well as mounts for 10" LED bars behind the side accent panels. Dimple died step plates on the top of the HoneyBadger bumper provide a better surface for footwork.
* The HoneyBadger maintains compatibility with the Ford Raptor factory backup sensors.
Key features:
| Note | Raptor Only |
| Brand | Addictive Desert Designs |
| Series | HoneyBadger |
| Submodel | Raptor |
| Box Height | 15 in |
| Box Width | 21 in |
| Box Length | 90 in |
| Box Weight | 83 lbs |
| Installation side | Rear |
|
Fitment
Show all |
2017||Ford||F-150, 2018||Ford||F-150, 2019||Ford||F-150, 2020||Ford||F-150
|
