Transform the front end of your Ram TRX with the Addictive Desert Designs Bomber Ram TRX Front Bumper. The modern plate steel design brings aggressive styling while remaining low-profile. The center of the bumper provides inset mounting points for four Rigid 360 6 inch round lights, while each side panel provides a cube light mounting point. The Bomber does not take away from any of the factory features of the TRX. Accommodations for OEM marker lights and parking sensors are integrated into the TRX bumper design, and the OEM tow hooks remain intact.
Addictive Desert Designs leads the industry in fit and finish and this bumper is no exception. The side wings follow the factory fender lines perfectly and the bumper sits almost flush to the front of the vehicle. A full 3/16 inch aluminum skid plate offers superior front end protection without adding unnecessary weight. As always, this product is fully bolt-on and made in America.
Key features:
* This bumper is designed to fit the Ram TRX and retains all OEM features.
| Brand | Addictive Desert Designs |
| Series | Bomber |
| Submodel | TRX |
| Box Height | 21 in |
| Box Width | 44 in |
| Box Length | 88 in |
| Box Weight | 140 lbs |
| Installation side | Front |
|
Fitment
Show all |
2021||Dodge||Ram 1500, 2021||Ram||1500, 2022||Dodge||Ram 1500, 2022||Ram||1500, 2023||Ram||1500, 2023||Dodge||Ram 1500, 2024||Dodge||Ram 1500, 2024||Ram||1500
|
