Our F-150 Raptor Race Series Front Bumper features an aggressive tubular build with a low-profile design inspired by desert racing. The top tube is radiused and closely follows the front body line. With higher clearance, you can avoid taller off-road obstacles, especially when traveling at faster speeds. The center dual row 20-inch light bar mount and two side single row 10-inch light bar mounts improve trail lighting in dark or dusty conditions. The included 1/8-inch aluminum skid plate provides additional protection to the front underbody of your truck and is finished with a durable satin black powder coat.
Made with steel, our Raptor Front Bumper is designed to both tackle the off-road environment and look great on the streets. The bumper retains the OEM parking sensors, and the adaptive cruise control remains functional with our ACC Relocation Bracket. Finished in a resilient dual-stage hammer black powder coat, our bumper complements the factory styling of your Raptor. Installation is 100% bolt-on. As always, our front bumper is proudly made in the USA.
We include a shutter motor bracket with your bumper.
Key features:
*Installation is 100% bolt-on.
| Brand | Addictive Desert Designs |
| Series | Race Series |
| Submodel | Raptor |
| Box Height | 26 in |
| Box Width | 46 in |
| Box Length | 87 in |
| Box Weight | 163 lbs |
| Installation side | Front |
|
Fitment
Show all |
2021||Ford||F-150, 2022||Ford||F-150, 2023||Ford||F-150, 2024||Ford||F-150, 2025||Ford||F-150
|
