The ADD Offroad Bomber Front Bumper has been the king of aftermarket Raptor bumpers for years. We've brought the Bomber to the 3rd-gen Raptor, keeping it true to its low-profile, aggressive styling. Constructed from plate steel and lightweight aluminum panels, the Bomber provides protection to your truck's front end without compromising clearance. The 3/16-inch aluminum skid plate helps to ensure that the Bomber is lighter than the OEM bumper.
The Bomber Raptor Front Bumper is offered with three lighting options: 4 Rigid 360 6-inch light mounts, 3 Baja Designs LP6 light mounts, or two 20-inch light bar mounts. Additionally, there are cube light mounts on each wing of the bumper to provide supplemental lighting options. The Bomber retains both the OEM tow hooks as well as the OEM parking sensors. As always, this bumper is fully bolt-on and Made in America. The bumper is finished in a hammer black powder coating, while the aluminum panels and skid plate are finished in a black satin powder coat.
Key features:
* Add on our Adaptive Cruise Control Relocation Bracket to maintain full use of your F-150’s ACC capabilities. We include a shutter motor bracket with your bumper.
| Brand | Addictive Desert Designs |
| Series | Bomber |
| Submodel | Raptor, Raptor R |
| Box Height | 21 in |
| Box Width | 44 in |
| Box Length | 88 in |
| Box Weight | 140 lbs |
| Installation side | Front |
|
Fitment
Show all |
2021||Ford||F-150, 2022||Ford||F-150, 2023||Ford||F-150, 2024||Ford||F-150, 2025||Ford||F-150
|
