The Stealth Fighter is a plate steel bumper with a radiused front edge that keeps it tight to the truck. There is a universal light mount system in the center of the bumper that holds up to a 40" radius light bar or 10 cube lights. Each side panel has a mount capable of holding either a 10" single row light bar or a cube light. Reinforced clevis mounts provide a mounting point for soft shackles, while the optional winch mount provides even more utility. Sensor cutouts make this bumper compatible with both sensor and non-sensor trucks. As always, this bumper is fully bolt-on and made in America.
* 3.5L Models Require High Mount Intercooler Upgrade Kit
* Not Compatible with 2.7L EcoBoost or Diesel Models
* Adaptive cruise control not compatible with Platinum, King Ranch models, or brush nickel finished grilles
* Power Boost Models require the pedestrian alert speaker to be relocated
We include a shutter motor bracket with your bumper.
Key features:
| Note | Power Boost Models Require The Pedestrian Alert Speaker To Be Relocated |
| Note | Not Compatible With 2.7L EcoBoost Or Diesel Models |
| Note | 3.5L Models Require High Mount Intercooler Upgrade Kit |
| Brand | Addictive Desert Designs |
| Series | Stealth Fighter |
| Submodel | 3.5L V6 Gas, 5.0L V8 Gas, 3.3L V6 Gas |
| Box Height | 27 in |
| Box Width | 46 in |
| Box Length | 87 in |
| Box Weight | 201 lbs |
| Installation side | Front |
| Fitment | 2021||Ford||F-150, 2022||Ford||F-150, 2023||Ford||F-150 |
