The Addictive Desert Designs Stealth R front bumper is expertly crafted for the 2017 Ford Raptor, featuring a form tube made from .120 wall steel tubing for a precise fit. This bumper includes a universal light mount system on the top, allowing for the installation of up to 10 Duallys or a 40" straight or radius LED bar. Customize your lighting setup with any brand and size lights using the universal light kit. Additional lighting options are available behind the side accent panels, accommodating a 40" Rigid Dually on each side.
The Stealth R bumper is designed to maintain airflow to your intercooler with a vented skid plate and an integrated scoop that directs airflow efficiently. With enhanced ground clearance and an improved approach angle, this bumper offers aggressive styling and performance for off-road adventures.
Key features:
*Requires Adaptive Cruise Control relocation bracket for adaptive cruise control equipped vehicles.
Bumper Color: Hammer Black
Panel Color: Satin Black
Top Mount: 10 Dually/Universal Light Bar Mounts
Side Mount: 4 Dually
| Brand | Addictive Desert Designs |
| Series | Stealth R |
| Submodel | Raptor |
| Box Height | 22 in |
| Box Width | 46 in |
| Box Length | 87 in |
| Box Weight | 165 lbs |
| Installation side | Front |
|
Fitment
Show all |
2017||Ford||F-150, 2018||Ford||F-150, 2019||Ford||F-150, 2020||Ford||F-150
|
