$0
The Addictive Desert Designs Bomber front bumper for the Ford Raptor is the ultimate combination of form and function. The modern plate steel face of the bumper gives an aggressive styling, while the full 3/16" aluminum skid plate allows the Bomber to be lighter than the OEM bumper.
The Bomber is offered in three varieties: with 4 Rigid 360 6" light mounts, 3 Baja Designs LP6 light mounts in the center, or two 20" light bar mounts. Additional cube light mounts on each side of the bumper give even more lighting options. OEM tow hooks are retained for added utility. As always, this bumper is fully bolt-on and made in America.
Key features:
*This bumper is fully bolt-on and compatible with the Ford Raptor.
| Note | Raptor Only |
| Note | Requires Adaptive Cruise Control Relocation Bracket For Adaptive Cruise Control Equipped Vehicles. |
| Brand | Addictive Desert Designs |
| Series | Bomber |
| Submodel | Raptor |
| Box Height | 28 in |
| Box Width | 46 in |
| Box Length | 87 in |
| Box Weight | 145 lbs |
| Installation side | Front |
|
Fitment
Show all |
2015||Ford||F-150, 2018||Ford||F-150, 2019||Ford||F-150, 2020||Ford||F-150
|
