$0
The RIGID Amber PRO Edition 30-inch SR-Series low-profile LED light bar is engineered for high-dust, smoke, and other low-visibility conditions. Its amber lens improves contrast, reduces glare, and extends visible range compared with traditional white lighting, making it ideal for trail riding, overlanding, and racing.
| Light Color | White |
| Watts | 160 |
| Series | SR-Series |
| Brand | Rigid Industries |
| Size | 30" |
| Light Pattern | Spot |
| Lumens | 18810 |
| Box Height | 6.5 in |
| Box Width | 7.2 in |
| Box Length | 34.1 in |
| Box Weight | 10 lbs |
| Peak beam intensity (cd) | 96705 |
| Power consumption / Amps | 11.4 |
| Beam Range (at 0.25 Lux) | 621.9 |
| Beam range (at 1 Lux) | 311 |
| Horizontal Beam Angle | 47.6 |
| Beam Range (at 10 Lux) | 967.1 |
| SKU | 932314 |
| Lens Color | Amber |
| Housing Color | Black |
| Light Bar |
