$0
The RIGID Amber PRO Edition 20-inch SR-Series pairs a sleek low-profile light bar with a rich amber lens engineered for challenging visibility conditions. Designed for high dust, smoke, and other low-visibility environments, the Amber PRO lens improves contrast and definition, reduces glare, and extends usable visibility compared to traditional white lighting.
RIGID Amber PRO Edition—engineered to improve visibility and make it easier to Own The Night.
| Light Color | White |
| Watts | 119 |
| Series | SR-Series |
| Brand | Rigid Industries |
| Size | 20" |
| Light Pattern | Spot |
| Lumens | 13680 |
| Box Height | 6.4 in |
| Box Width | 6.9 in |
| Box Length | 23.9 in |
| Box Weight | 7.4 lbs |
| Peak beam intensity (cd) | 72013 |
| Power consumption / Amps | 8.5 |
| Beam Range (at 0.25 Lux) | 536.7 |
| Beam range (at 1 Lux) | 268.4 |
| Horizontal Beam Angle | 58.2 |
| Beam Range (at 10 Lux) | 720.1 |
| SKU | 922314 |
| Lens Color | Amber |
| Housing Color | Black |
| Light Bar |
