$0
The Baja Legend EXP hybrid all-terrain tire blends premium materials and proven design to deliver a balance of on-road performance and off-road traction. Engineered tread features and reinforced construction provide durability, wet performance, and a comfortable ride in a lightweight package.
| Brand | Mickey Thompson |
| Series | Baja Legend EXP |
| Tire Size | 30x9.50 R16 |
| Tire Size EU | 245/70R16 |
| Landing diameter | 16 |
| Inflated Diameter | 29.8 |
| Profile Width | 9.8 |
| Rim Width | 7 |
| Minimum Recommended Wheel Width | 6.5 |
| Maximum Recommended Wheel Width | 8 |
| Tread Depth | 0.58 |
| Tread Width | 7.8 |
| Max Pressure (PSI) | 80 |
| Max Load | 2910 |
| Load Range | E |
| Speed Index | Q |
| Load Index | 118 |
| Sidewall Style | RWL |
| Box Weight | 46 lbs |
| Box Length | 30 in |
| Box Width | 30 in |
| Box Height | 10 in |
| Глубины протектора 32NDS | 18.5 |
| Part # | 52609 |
| Product Code | 331280003 |
| Cross Ref# | 90000067169 |
| Fitment | ALL |
