$0
The Baja Legend EXP hybrid all-terrain tire blends premium materials and proven design to deliver a balance of on-road performance and off-road traction. Engineered tread features and reinforced construction provide durability, wet performance, and a comfortable ride in a lightweight package.
| Brand | Mickey Thompson |
| Series | Baja Legend EXP |
| Tire Size | 31x10.5 R15 |
| Landing diameter | 15 |
| Inflated Diameter | 30.8 |
| Profile Width | 10.9 |
| Rim Width | 8.5 |
| Minimum Recommended Wheel Width | 7 |
| Maximum Recommended Wheel Width | 9 |
| Tread Depth | 0.58 |
| Tread Width | 8.2 |
| Max Pressure (PSI) | 50 |
| Max Load | 2270 |
| Load Range | C |
| Speed Index | Q |
| Load Index | 109 |
| Sidewall Style | RWL |
| Box Weight | 45 lbs |
| Box Length | 32 in |
| Box Width | 32 in |
| Box Height | 11 in |
| Глубины протектора 32NDS | 18.5 |
| Part # | 52510 |
| Product Code | 331055003 |
| Cross Ref# | 90000067166 |
| Fitment | ALL |
