$0
The Baja Legend MTZ is a mud-terrain tire engineered for versatile performance both off-road and on pavement, combining aggressive traction with stable, predictable handling.
| Brand | Mickey Thompson |
| Series | Baja Legend MTZ |
| Tire Size | 35x12.5 R15 |
| Landing diameter | 15 |
| Inflated Diameter | 34.6 |
| Profile Width | 13.1 |
| Rim Width | 10 |
| Minimum Recommended Wheel Width | 8 |
| Maximum Recommended Wheel Width | 11 |
| Tread Depth | 0.66 |
| Tread Width | 10.1 |
| Max Pressure (PSI) | 35 |
| Max Load | 2535 |
| Load Range | C |
| Speed Index | Q |
| Load Index | 113 |
| Sidewall Style | RWL |
| Box Weight | 67 lbs |
| Box Length | 36 in |
| Box Width | 36 in |
| Box Height | 13 in |
| Глубины протектора 32NDS | 21 |
| Part # | 54552 |
| Product Code | 331137011 |
| Cross Ref# | 90000057341 |
| Fitment | ALL |
