$0
The Baja Legend MTZ is a mud-terrain tire engineered for versatile performance both off-road and on pavement, combining aggressive traction with stable, predictable handling.
| Brand | Mickey Thompson |
| Series | Baja Legend MTZ |
| Tire Size | 33x10.5 R15 |
| Landing diameter | 15 |
| Inflated Diameter | 32.8 |
| Profile Width | 11.2 |
| Rim Width | 8.5 |
| Minimum Recommended Wheel Width | 7 |
| Maximum Recommended Wheel Width | 9 |
| Tread Depth | 0.63 |
| Tread Width | 8.6 |
| Max Pressure (PSI) | 50 |
| Max Load | 2600 |
| Load Range | C |
| Speed Index | Q |
| Load Index | 114 |
| Sidewall Style | RWL |
| Box Weight | 53 lbs |
| Box Length | 34 in |
| Box Width | 34 in |
| Box Height | 11 in |
| Глубины протектора 32NDS | 20 |
| Part # | 54530 |
| Product Code | 331186011 |
| Cross Ref# | 90000056179 |
| Fitment | ALL |
