$0
The Baja Boss A/T blends confident on-road handling and long tread life with aggressive off-road and winter capability. Its asymmetric tread design, silica-reinforced compound, deep side lugs, and reinforced 3-ply construction deliver traction, durability, and a comfortable, low-noise ride.
| Brand | Mickey Thompson |
| Series | Baja Boss® A/T |
| Tire Size | 35x13.0 R22 |
| Tire Size EU | 325/50R22 |
| Landing diameter | 22 |
| Inflated Diameter | 35 |
| Profile Width | 12.8 |
| Rim Width | 10 |
| Minimum Recommended Wheel Width | 9 |
| Maximum Recommended Wheel Width | 12 |
| Tread Depth | 0.58 |
| Tread Width | 11.9 |
| Max Pressure (PSI) | 80 |
| Max Load | 3860 |
| Load Range | F |
| Speed Index | Q |
| Load Index | 127 |
| Sidewall Style | BLK |
| Box Weight | 80 lbs |
| Box Length | 35 in |
| Box Width | 35 in |
| Box Height | 13 in |
| Глубины протектора 32NDS | 18.5 |
| Part # | 53253 |
| Product Code | 331038001 |
| Cross Ref# | 90000036849 |
| Fitment | ALL |
Kupiłem komplet 4 opon Mickey Thompson Baja Boss A/T 34x11.5 R20. Zamówienie szło transportem morskim z USA i dotarło po około 45 dniach. Wszystko zgodnie z informacją od sklepu. Opony wyglądają świetnie i jakość naprawdę robi wrażenie. Po montażu pierwsze wrażenia bardzo pozytywne – świetna przyczepność i agresywny wygląd. Jestem bardzo zadowolony z zakupu, polecam!
