$0
The Baja Boss M/T is a premium mud-terrain tire engineered for aggressive off-road traction while maintaining improved on-road handling, reduced noise and long-lasting durability.
*Available in sizes from 15" to 24" to fit a variety of leveled and lifted vehicles. Several sizes offer increased load-carrying capacity including load range F; select flotation sizes are intended for lighter-duty pickups, SUVs and Jeeps. Check vehicle fitment and load requirements before installation.
| Brand | Mickey Thompson |
| Series | Baja Boss® M/T |
| Tire Size | 37x14.5 R24 |
| Landing diameter | 24 |
| Inflated Diameter | 37 |
| Profile Width | 14.1 |
| Rim Width | 12 |
| Minimum Recommended Wheel Width | 10 |
| Maximum Recommended Wheel Width | 13 |
| Tread Depth | 0.66 |
| Tread Width | 10.8 |
| Max Pressure (PSI) | 80 |
| Max Load | 3640 |
| Load Range | F |
| Speed Index | Q |
| Load Index | 125 |
| Sidewall Style | BLK |
| Box Weight | 88 lbs |
| Box Length | 36 in |
| Box Width | 36 in |
| Box Height | 13 in |
| Глубины протектора 32NDS | 21 |
| Part # | 58474 |
| Product Code | 331114004 |
| Cross Ref# | 90000033778 |
| Fitment | ALL |
