$0
The Baja Boss M/T is a premium mud-terrain tire engineered for aggressive off-road traction while maintaining improved on-road handling, reduced noise and long-lasting durability.
*Available in sizes from 15" to 24" to fit a variety of leveled and lifted vehicles. Several sizes offer increased load-carrying capacity including load range F; select flotation sizes are intended for lighter-duty pickups, SUVs and Jeeps. Check vehicle fitment and load requirements before installation.
| Brand | Mickey Thompson |
| Series | Baja Boss® M/T |
| Tire Size | 35x12.5 R22 |
| Landing diameter | 22 |
| Inflated Diameter | 34.8 |
| Profile Width | 12.3 |
| Rim Width | 10 |
| Minimum Recommended Wheel Width | 8.5 |
| Maximum Recommended Wheel Width | 11 |
| Tread Depth | 0.66 |
| Tread Width | 10.4 |
| Max Pressure (PSI) | 80 |
| Max Load | 3195 |
| Load Range | F |
| Speed Index | Q |
| Load Index | 121 |
| Sidewall Style | BLK |
| Box Weight | 76 lbs |
| Box Length | 34 in |
| Box Width | 34 in |
| Box Height | 12 in |
| Глубины протектора 32NDS | 21 |
| Part # | 58252 |
| Product Code | 331107004 |
| Cross Ref# | 90000033774 |
| Fitment | ALL |
