$0
Dura-Flex® 2000 ABS wheel flares engineered for long-lasting durability and fade resistance. The proprietary material is formulated to withstand prolonged UV exposure, maintaining finish and resisting cracking, warping, and fading while providing rugged protection.
Bolt-on durability adds protection and style while preserving factory lines.
*Easily attaches with bolts using factory holes; no drilling required for most models. Verify fitment for your specific vehicle before installation.
| Brand | Husky Liner |
| Front Flare Tire Coverage In. | 1.5 |
| Front Flare Height In. | 5.5 |
| Rear Flare Tire Coverage In. | 1.5 |
| Rear Flare Height In. | 5.5 |
| Quantity | Set of 4pcs |
| Series | Pocket Style |
| Note | Fleetside Except ZR2 |
| Submodel | Crew Cab, Extended Cab |
| Submodel | 5'2" Bed |
| Installation side | Front, Rear |
| Box Weight | 20 lbs |
| Box Length | 52 in |
| Box Width | 34 in |
| Box Height | 11 in |
| Material | ABS Plastic |
| Color | Matte Black |
| Fitment | 2021||Chevrolet||Colorado, 2022||Chevrolet||Colorado |
